Toodete juurde

Parem loodusele – meie enim loodust ja keskkonda säästvad tooted

Milline materjal on kõige keskkonnasõbralikum? Milline sertifikaat on kõige parem? Mis on õigupoolest jätkusuutlik mood?

Kahjuks on kõik need küsimused väga keerulised ja lihtsaid vastuseid ei ole. Väga raske on kindlaks teha, millised materjalid on paremad ja millised halvemad, sest erinevad materjalid mõjutavad keskkonda erinevalt. Näiteks puuvilla kasvatamiseks on vaja suures koguses vett ja pestitsiide, samas kui polüestrit, sünteetilist kiudu, saadakse naftast. Muude materjalide tootmiseks võib vaja minna suures koguses kemikaale ja segamaterjalidest valmistatud rõivad võivad olla uskumatult heade omadustega, kuid põhimõtteliselt võimatu uuesti ringlusse võtta.

Mõned materjalid on siiski paremad kui teised, kuid alati on oluline arvestada sellega, millist funktsiooni need tooted täitma peavad. Näiteks ei ole üks mahepuuvillasest kangast jope vihmases Boråsi linnas sugugi jätkusuutlik valik, kuna ei täida nendes tingimustes vajalikku funktsiooni ja arvatavasti kaotab lühema aja möödudes ka oma välimuse.

Oleme oma enim keskkonnasõbralikud tooted otsustanud märgistada sümboliga ”Parem loodusele”. Seda sümbolit kasutame oma veebilehel ja kataloogides, et Sinul, kui meie kliendil, oleks lihtsam neid tooteid leida. Hetkel ei ole tekstiilitööstuses ühtset standardit ega seisukohta, milliseid tooteid saab märgistada või liigitada "jätkusuutlikuks". Täna otsustab need standardid iga ettevõte ise.

Et olla oma jätkusuutlikkuse poliitikas võimalikult läbipaistvad, oleme allpool välja toonud erinevad materjalid ja sertifikaadid, mille oleme valinud ”Parem loodusele” sümboli vääriliseks. Samuti toome oma toodete juures välja informatsiooni materjali või sertifikaadi kohta. Meie jaoks on tähtis eristada erinevaid tooteid, mis kuuluvad ”Parem loodusele” märgistusega tootevalikusse, kuna tegemist on erinevate materjalidega, millel võivad olla erinevad positiivsed omadused.


”Parem loodusele” tootegruppi oleme otsustanud liigitada järgmiste omadustega tooted:

• tooted, millel on mõni järgnevatest keskkonna sertifikaatidest - näiteks GOTS või Luigemärgis, millega oleme otsustanud töötada.

või

• tooted, mille materjal koosneb vähemalt 50% ulatuses keskkonnasõbralikematest kiududest. Nende materjalide kohta saad samuti rohkem lugeda altpoolt.



Keskkonnamärgised, millega Cellbes on valinud töötada

Kolmanda osapoole sertifikaat näitab sõltumatu osapoole kinnitust, et teatud nõuded, mis võivad puudutada toodet, tööprotsessi, materjali päritolu ja/või töötingimuste täitmist, on täidetud. Nõuded on välja töötatud valdkonna ekspertide poolt ja hindamist teostab akrediteeritud kontrollinspektsioon, mis teeb seda tüüpi sertifitseerimise kõige usaldusväärsemaks ja läbipaistvamaks.

Global Organic Textile Standard (GOTS)

Ülemaailmse orgaanilise tekstiili standardiga ehk GOTS-sertifikaadiga toode vastab kogu tootmisahela nõuetele - alates kiust kuni valmistooteni, selle alla käib kiu kasvatamine, ketramine, kudumine, pleegitamine, värvimine ja viimistlemine. GOTS-märgisega toode on sertifitseeritud kogu tootmisahela ulatuses. Sertifikaadi saamiseks peab nii kangakiu kasvatamine, kui ka kõik tootmisega seotud olevad tööprotsessid täitma kõrgeid keskkonnale, kemikaalidele, veekasutusele ja sotsiaalsele vastutusele esitatavaid nõudmisi. Vähemalt 70% toodetest peab koosnema orgaanilistest looduslikest kiududest ja on kehtestatud ranged nõuded selle kohta, millega neid kiude võib segada. Sertifitseeritud tooteid saab jälgida kuni põllumajandusettevõtteni välja, kus kiud on kasvatatud. GOTS-sertifikaati peetakse tänasel turul üheks parimaks märgistuseks looduslikust kiust tekstiilidele.


Täna leiab meie kodulehelt palju GOTS-sertifikaadiga tooteid. Aastast 2020 on ka Cellbes kui ettevõte saanud GOTS-sertifikaadiga tunnustatud.

Global Recycled Standard (GRS):



GRS ställer krav på tredjepartscertifiering för att spåra och verifiera innehållet av återvunnet material i en slutprodukt. De primära målen innefattar att minska produktionens skadliga inverkan på människor och miljö, samt säkerställa att produkter bearbetas på ett mer klimatvänligt sätt och uppmuntra till högre andel återvunnet innehåll i produkter  Standarden följer spårbarhet, miljöprinciper, sociala krav, kemikalieinnehåll och märkning. Detta inkluderar hela produktionskedjan genom råvaruframtagning, spinning, vävning och stickning, färgning och tryckning och sömnad i mer än 50 länder. Under 2022 började Cellbes arbeta med GRS och blev även under samma år GRS-certifierat som företag.





Recycled Claim Standard (RCS):

RCS esitab nõudmised kolmandate poolte sertifikaatidele ümbertöödeldud materjalide ja jälgitavuse osas. Peamiste eesmärkide hulka kuulub RCS puhul muuhulgas ümbertöödeldud materjalide kasutamise suurendamine tekstiilitööstuses ning samuti kasutatud koostise kontrollimise võimaldamine. Samuti on eesmärgiks tagada kaubamärgile ja kliendile kindlus läbimõeldud ostuotsuste tegemiseks. 2022.aastal võttis Cellbes kasutusele RCS-standardi ja sai samal aastal ka ettevõttena RCS-sertifikaadi.





Organic Content Standard (OCS):

GRS esitab nõudmised kolmandate poolte sertifikaatidele, et jälgida ja veenduda ümbertöödeldud materjali koosluses lõpptootes. Esmaste eesmärkide hulka kuulub tootmisprotsessi kahjulike mõjude vähendamine inimestele ja keskkonnale. Samuti on eesmärgiks toodete käsitsemine keskkonnahoidlikumalt ning ümbertöödeldud koostise suurendamine toodetes. Standard hõlmab jälgitavust, keskkonnapõhimõtteid, sotsiaalseid nõudeid ja märgistust. Selle hulka kuulub kogu tootmisahel alates tooraine kasutuselevõtust, ketramisest, kudumisest, värvimisest, trükist ja õmblemisest enam kui 50 riigis. 2022.aastal võttis Cellbes kasutusele GRS-standardi ja sai samal aastal ka ettevõttena GRS-sertifikaadi.

Jätkusuutlikumad materjalid

Siit saate lugeda materjalide kohta, mille Cellbes on klassifitseerinud kui ”kõige jätkusuutlikumad materjalid”. Et meie veebilehel saaks toode ära märgitud sümboliga ”Parem loodusele”, peab see koosnema vähemalt 50% ulatuses järgmistest materjalidest.


Orgaaniline puuvill: Puuvillakasvatus võtab enda alla vaid umbes 2,5% kogu maailma põllumajandusmaast. Sellele vaatamata vastutab traditsiooniline puuvillakasvatus tervelt 25% ulatuses putukavastaste kemikaalide kasutamisest tingitud heitkoguste tekkimise eest. Mahepõllumajanduslikus puuvillakasvatuses ei ole lubatud kasutada keemilisi pestitsiide, väetisi ega geneetiliselt muundatud (GMO) tooraineid.

Mahepuuvill on keskkonnale parem kui tavapäraselt kasvatatud puuvill, kuid see ei ole siiski täielikult probleemivaba materjal, kuna kogu puuvillatootmine on äärmiselt veemahukas protsess. Puuvill on siiski vastupidav ja kauakestev kiud, mida kasutatakse laialdaselt. Kui kanda ja hooldada oma puuvillaseid rõivaid õigel viisil, saab neid kasutada mitu põlvkonda. Nõuanded, kuidas pikendada oma riiete eluiga, leiad siit.


Linane

Lina on ilusa koega vastupidav materjal, mis mõjub samaaegselt nii looduslähedase kui ka luksuslikuna. Lina sobib nii rõivaste kui ka kodutekstiilide valmistamiseks ning Cellbes on otsustanud lisada lina oma "Parem loodusele" tootevalikusse. Lina saab kasvatada ka jahedamas kliimas ning parima kvaliteediga kiu saamiseks peab ilm olema niiske ja mahe. Mida külmem on ilm, seda väiksem on kahjurite oht ja seega ka väiksem vajadus pestitsiidide järele (siiski kasutatakse tavapõllumajanduses herbitsiide). Lina ei vaja peaaegu üldse kastmist ja sobib hästi maale, mida ei saa kasutada toiduainete tootmiseks. Teatud juhtudel saab lina kasvatamisega aidata saastunud pinnast puhastada raskemetallidest. Meie arvates muudab see lina keskkonnasõbralikuks materjaliks.

Orgaaniline lina on saadud taimedest, mis on kasvatatud kasutamata pestitsiide ja väetiseid ega pärine geneetiliselt muundatud põllukultuurist. See muudab orgaanilise lina tervislikumaks nii kasvatajatele kui ka keskkonnale.



TENCEL™ lüotsell on tsellulooskiud, mis on valmistatud samast materjalist kui viskooski. Lüotselli tootmisprotsess on tänu lahustite taaskasutamisele viskoosi tootmisest siiski oluliselt vähem keskkonda reostav. Lüotselli toodetakse samahästi kui suletud protsessis, kus taaskasutatakse enam kui 99% lahustitest ja veest.


TENCEL™ kaubamärgi lüotsell Lenzing AG-lt on lisaks toodetud puidumassist, mis pärineb vastutustundlikult majandatavatest metsadest.



LENZING™ ECOVERO™ viskoos on Lenzing AG toodetud kiud. Täpselt nagu TENCEL™ lüotselli puhul, pärineb ka see puidutooraine vastutustundlikult majandatavatest metsadest. Kogu protsess, kuni valmiskiududeni, on sertifitseeritud EÜ ökomärgisega Ecolabel ja kiudude jälgitavus annab kogu tootmisahelast täieliku ülevaate. Selle tootmisprotsess mõjutab vett ja keskkonda kuni 50% vähem, võrreldes tavapärase viskoosi tootmisega.



Taaskasutatud ja eetiliselt toodetud suled

Kahjuks leidub suletööstuses riske lindude kuritarvitamiseks. Seetõttu hoiame nendel toodetel eriliselt silma peal. Liigne ettevaatlikkus on siinkohal õigustatud ja tuleb teha parimaid valikuid. Responsible Down Standard (RDS) sertifikaadiga sulematerjali saab jälgida kuni farmini, kus linnud üles kasvatati, ning saab jälgida, et linde kasvatatakse nende heaolu silmas pidades. Sulematerjali kontrollib igas töötlusetapis sõltumatu kontrollinspektsioon, kes kinnitab, et materjal pärineb sertifikaadiga kasvatajalt.


Taaskasutatud polüester

Tekstiilitootmises kasutatav taaskasutatud polüesterkiud toodetakse peamiselt taaskasutusse võetud plastpudelitest, kuid võib sisaldada ka tootmisprotsessis tekkivaid jääke. Juba ringluses olevate materjalide kasutamine vähendab toormaterjali kasutamist, mis omakorda säästab energiat ja kemikaalide kasutamist ning vähendab kasvuhoonegaaside koguse hulka.


Taaskasutatud polüamiid

Polüamiid on teine levinud õlibaasil toodetud keemiline kiud, mida kasutatakse peamiselt aluspesu, spordirõivaste, ujumisriiete ja sukkpükste valmistamisel. Taaskasutatud polüamiidi saab toota näiteks vanadest kalavõrkudest või tekstiilitööstuses tekkinud jääkidest ja hoida sellega kokku nii toorainet, kui ka vähendada jäätmeid ning energia-ja vee tarbimist.

Kindel kohaletoimetamine
Turvaline maksmine
14-päevane tagastusõigus

Osta riideid ja aksessuaare interneti kaudu Cellbesist.

Turvaline ostlemine

Cellbesist

Klienditeenindus

  • 64 54 444

  • Cellbes,
    postkast 484,
    10504 Tallinn

Uudiskiri

Telli meie uudiskiri, et saada teavet saabunud uudistoodete ja uute pakkumiste kohta ning lugeda meie uudiseid.

Jälgi meid

  • Toimetame kaupa ainult Eesti aadressidele.
  • Kohaletoimetamine al. 4,09. Min. tellimuse väärtus €20.
  • 14-päevane tagastusõigus.